Gammaldags fläskkotlett med gräddsås, rostad potatis och spenat slungad paprika.

Kanske inte det nyttigaste men ruskig gott, mjölet i paneringen hjälper till att göra köttet ännu mörare
Temat i helgen bidde tydligen kotlett, igår med helstekt variant och idag med en dubbelpanerad stekt. Även spenaten som blev över igår använder jag som tillbehör, tycker att det är lika bra att ta slut på resterna innan det blir dåligt. Annars så är denna rätt en klassisk söndagsmiddag som jag kan komma ihåg att min farmor gjorde, och givetvis så serverar jag den med svarvinbärsgele vilken jag inte gjorde själv utan köpte. Själva söndagsmiddagen härstammar från den tid då det bara var söndag som var helgdag, efter kyrkobesöket så var det dags för middagen vilket ursprungligen syftade uttrycket på dagens största måltid som då åts vid middag mitt på dagen. Givetvis så var söndagen lite finare och man var ofta uppklädd efter kyrkobesöket, och middagen gjorde man gärna lite finare med helt kött och grädde.
Gräddsås (den här börjar du med för den mår gott av att puttra länge)
– 4dl Grädde
– 3dl Vatten
– 3st Mörötter
– 1st Gul lök
– 2st Tomater
– 15ml Tomatpuré
– 20ml Kalvfond
– Salt
– Vitpeppar
1. Dela grönsakerna i stora bitar, går utmärkt att ta lite sämre grönsaker och man behöver inte skala dom.
2. Fräs grönsakerna i en panna så att dom får färg, avsluta med att fräsa med tomatpurén i en minut.
3. Slå på vatten och fond, låt koka upp och reducera ner vattnet till hälften.
4. Häll i grädde och låt det fortsätta små puttra och reducera ner till hälften igen.
5. Slå såsen genom en sil och pressa ur grönsakerna ordentligt.
6. Smaka av med salt och peppar och servera.
Rostad potatis
– 900gr Jag tog en rödskalig och en vanlig som jag bara gör bitar av
– Rapsolja
– Salt
– 20ml Vitvins vinäger
1. Lägg potatisen på en plåt med olja
2. Stoppa in i ugnen på 225grader i ca 35 minuter
3. När potatisen har fått gyllene brun färg och är klar, salta och häll vinäger på och vänd
Gammaldags stekt fläskkotlett
– 6st Skivade kotletter, med eller utan ben
– 3dl Vetemjöl
– 4st Ägg
– 3dl Ströbröd
– Salt
– Vitpeppar
– Smör
– Rapsolja
1. Lägg vetemjöl, ägg och ströbröd i varsin bunke, krydda vetemjölet med salt och peppar.
3. Doppa kotletterna en och en i först vetemjölet, ägget och sist ströbrödet. Nu har du gjort en dubbelpanering, om man bara använder vetemjöl blir det en enkelpanering.
4. Stek kotletterna i rikligt med smör och olja på medelvärme, ca 2 minuter per sida.
5. Lägg dom i ugnen med potatisen i ca 5 minuter, stick med en liten kniv om det inte kommer rosa saft är dom klara för servering.
Spenat slungad paprika
– 4st Röda paprikor i klyftor
– 100gr Babyspenat
– Rapsolja
– Salt
1. Stek paprika i lite olja på hög värme
2. När dom fått färg ta av pannan från värmen och blanda i spenaten, salta och vänd försiktigt.
3. Servera direkt så spenaten har lite spänst.