Loader

Haga slott och nutritionsdagen på Akademiska i Uppsala

By : | 0 Comments | On : 27 oktober, 2011 | Category : Hur funkar det?, Jobb inlägg, Tankar, Utveckling

Programmet för Nutritionsdagen, många intressanta föredrag var det.

Igår började jag med konferens på Haga slott, men till lunch begav jag mig mot akademiska i Uppsala. Där var jag tillsammans med våran dietist, och representerade kost på nutritions dagen som är en fokus dag på just nutrition. Vi var mest där för att visa upp oss, och vara med och lyssna på dom spännande fördragen.

Ett av dragplåstrena var föredraget med Torsten Mossberg som är sammankallande i gruppen som tagit fram socialstyrelsens ”Näring för god vård och omsorg, en vägledning för att förebygga och behandla undernäringgruppen”.Han presenterade skriften och lite tankarna bakom, det är alltid intressant att höra sådant.

När dagen där var slut begav jag mig tillbaka till Haga slott för lite mer arbete, och en härlig middag i den sköna slotts miljön.

Nu är frukost avklarad och dagen fortsätter med vårt utvecklings arbete, fram till eftermiddagen med avbrott för lunch och fika..

Print Friendly, PDF & Email

    Berätta gärna vad du tycker eller om du har andra funderingar.

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

    ”Citatet”
    Den förste som åt ostron var en modig man.
    -Jonathan Swift
    %d bloggare gillar detta: