Broccoli och blomkålssoppa med luftikus och västerbottenost
2012-09-05- Cuisine: Internationell
- Course: Förrätt, Glutenfri, Huvudrätt
- Skill Level: Lätt
- Servings: 6
- Prep Time: 15m
- Cook Time: 40m
- Ready In: 55m
Related Recipes:
Idag så testade jag min nya mixer för första gången när jag gjorde soppan, den var en fröjd att använda och soppan fick en härlig konsistens.
Soppan som för övrigt var en läcker grönsakssoppa med broccoli och blomkål med lite grädde i, toppad sedan med lite luftikus en tysk luftorkad skinka och västerbottenost.
Ingredients
- 1st Broccolihuvud (i bitar spara några buketter)
- 1 st Blomkålshuvud (i bitar spara några buketter)
- 1,5 L Vatten
- 15 ml Vittvinsvinäger
- 30 ml Rapsolja av finare typ
- 1 dl Grädde
- Salt
- Svartpeppar
- 50 gr Västerbottenost (grov riven)
- 150 gr lufttorkad skinka (strimlad)
Method
Step 1
Lägg all blomkål och broccoli i en kastrull med vatten, men dom små huvudena lägger du i en liten kastrull och kokar separat med lite salt och vatten.
Step 2
Medan det kokar upp i den stora kastrullen lägger man i vinäger, rapsolja samt lite salt och svart peppar, låt det sedan koka ordentligt tills grönsakerna mjuknat slå då på grädden
Step 3
Sedan är det dags att använda en mixer antingen en stor som jag använde, eller en handmixer som också mixar soppan fint. Kör ordentligt så att den blir ganska slät, om du har en stor mixer slå tillbaka soppan i kastrullen.
Step 4
Smaka av soppan ordentligt med salt och svartpeppar, koka upp den så att den är ordentligt varm lägg i dom små buketterna som du kokat seperat och servera sedan soppan med den strimlade skinkan och västerbottenosten