Kycklinglårfilé med champinjoner och cocktailtomater i en krämig basilikasås
2012-11-01- Servings: 6
- Prep Time: 15m
- Cook Time: 30m
- Ready In: 45m
Related Recipes:
Den smakrika kycklinglårfilén steks med basilika och som sedan tillsammans med purjolök, tomat och champinjoner får puttra ihop med lite grädde. Resultatet blir en fantastiskt god kyckling som riktigt smälter i munnen och den är varken krångligt eller svår att tillaga, allt är klart på under timmen och då har jag hunnit skriva lite recept samtidigt.
Ingredients
- 1 kg Kycklinglårfilé
- 250 gr Champinjoner (delade)
- 250 gr Cocktailtomater
- Gröna delen av purjolök (strimlad)
- 1 st Vitlök solo (hackad)
- Basilika
- 2 dl Grädde
- 5 dl Vatten
- Svart peppar
- Salt
- Rapsolja
- 10 ml Maizena
- 2 pkt Färsk Fetuccini
Method
Step 1
Stek lårfiléerna i rapsolja och krydda med salt, svartpeppar och basilika, lägg dom i en kastrull med cocktailtomaterna, grädden och 3 dl vatten
Step 2
När alla kyckling är brynt lägg i purjolök, vitlök och champinjoner som får steka i samma panna, när det fått färg och mjuknat lite lägg det i kastrullen. Avsluta med att hälla resterande vatten i pannan och koka ur den för att hälla det i kastrullen..
Step 3
Smaka av och låt sedan allt i kastrullen puttra ihop under ca 30 minuter, passa på att sätta på lite pasta vatten och när det återstår 10 minuter koka pastan enligt anvisningar på paketet
Step 4
Avsluta med att smaka av igen och red av i kastrullen med maizena utrört lite vatten koka upp och ta av värmen
Step 5
Lägg upp snyggt på tallrik eller fat och servera..