Svarta bönor i fetaostkräm med tomat och rödlök serverad med halstrad kasssler och rostad potatis
2016-09-30- Cuisine: Internationell
- Course: Huvudrätt
- Skill Level: Medel
- Servings: 5
- Prep Time: 30m
- Cook Time: 30m
- Ready In: 60m
Related Recipes:
För vår framtida miljö så behöver vi tänka om den del vad det gäller våra matvanor, ett sätt är att minska på köttet och äta mera bönor, grönsaker och andra smaskigheter från naturen.
Här har jag gjort en smarrig röra med bla. svarta bönor, rödlök, och fetaost som vi serverar med lite kassler, till det rostar vi lite härlig svensk potatis som blir en krispig kontrast till kasslern och röran.
Halstra betyder att man grillar/steker något på hög värme med inget eller väldigt lite fett
Ingredients
- 500 gr Kassler (i 10 st skivor)
- 1 dl Svarta bönor (kokta enl anvisningarna på frp)
- 200 gr Cocktailtomater (delade)
- 1 st Rödlök (hackd)
- 1,5 dl Cremé fraiche
- 1 msk Olivolja
- 0,5 msk Vittvins vinäger
- 1 st Vitlöksklyfta
- 100 gr Fetaost
- 900 gr Potatis (klyftad)
- Rapsolja
- Salt
- Svartpeppar
- Grässlök
Method
Step 1
Sätt ugnen på 200°
Step 2
Lägg potatisen på en plåt med lite rapsolja, ställ in i varm ugn och låt den få färg och bli mjuk i mitten i ca 40 minuter
Step 3
Under tiden lägg tomat, lök och bönor i en bunke, pressa i vitlöken och vänd försiktigt i crème fraiche, olivolja och vittvinsvinägern
Step 4
Smula i fetaosten, vänd försiktigt och smaka av med salt samt nymald svart peppar.
Step 5
Värm en panna och halstra kasslern utan fett tills den får en gyllenbrun yta.
Step 6
När kasslern är färdig halstrad lägg upp det snyggt och garnera med lite gräslök på toppen, smaklig måltid 🙂